Öznur Serçeler, bugün itibariyle dijital platformda çıkan sinema filmi Recep İvedik 7, her hafta beyaz ekranda yer alan Yalı Çapkını dizisi ve Mert Fırat ile aynı sahneyi paylaştığı Bütün Çılgınlar Sever Beni oyunuyla yoğun bir tempoda sevenleriyle buluşuyor. Recep İvedik’te canlandırdığı karakteri Büşra ve dizideki karakteri Asuman hakkında Öznur’un kendi gözünden karakterlerini dinliyoruz.

Korse, Cansuxl
Pantolon, Nocturne
Ayakkabı, Zara
Küpe, Kolye, Juju
Trençkot, Nocturne
Çizme, Zara

Recep İvedik 7 filminde ana karakterlerden birini oynuyorsunuz. Karakterinizi kendi gözünüzden bize anlatır mısınız?

Büşra gerçek bir hukuk insanı. İşini çok severek ve hakkını vererek yapan bir avukat. Güçlü bir adalet duygusu var ve gözü çok kara birisi. Herhangi bir tehditle gözünü korkutamayacağınız, her türlü hakkını hukuki yollarla arayan ve asla pes etmeyen mücadeleci biri. Aynı zamanda da bir kadın olarak saygısızlığa ya da cinsiyetler arası eşitsizliğe oldukça kararlı bir itirazi var.

Karakterinizle kesiştiğiniz veya birleştiğiniz noktalar var mı?

Saygısızlığa ve eşitsizliğe benimde hiç toleransım yoktur. Ama Büşra bu anlamda benden biraz daha anlamlı bir mücadele veriyor çünkü bir avukat. Kanunlara da çok hakim olduğu için gereğini yapmak konusunda daha etkili sonuçlar elde edebiliyor. Benim mücadelem daha ziyade benim günlük yaşantımda karşılaştığım olaylar ve insanlarla konuşarak rahatsızlığımı dile getirerek oluyor.

Siz peki son dönemde popüler olan yeşile kaçmak veya doğaya dönüş diye tabir edebileceğimiz bir düşünceye girdiğiniz oldu mu?

Korona sürecinde böyle bir değişime giden insanlar oldukça fazlalaştı gerçekten. Ben doğada olmayı çok seviyorum ama genel anlamda hayatımın bu dönemini İstanbul merkezli kurmuş durumdayım. Yakın zamanda öyle bir planım olmadığını söyleyebilirim.

Elbise, Nocturne
Çizme, Zara

Artık beyaz perde dijital ile birlikte evlerimizin içinde diyebiliriz. Recep İvedik 7 filmi de sinemalarda değil direkt Disney+’da yayına giriyor bunu siz nasıl yorumluyorsunuz?

Dijital platformlarin bu denli aktif ve kaliteli içerikler üretmesi sektörümüzü oldukça zenginleştiren bir şey bence. Bu anlamda olumlu buluyorum . Erişimin daha rahat olduğu bir sistem sunuyor. İstediğiniz zaman istediğiniz yerden izleyebilirsiniz. Beğendiğiniz bir filmi ya da diziyi tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Bu güzel ama sinema başka bir keyif ve bence hiç bir zaman değerini kaybetmeyecek. Filmleri büyük beyaz perde de izlemenin keyfini ayrı seviyorum.

Yalı Çapkını dizisinde de Asuman karakterini canlandırıyorsunuz. İzlerken Asuman’ı hep içine kapanık ama pozitif görüyoruz. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Asuman yapıcı uzlaşmayı öncelik tutan bir karakter. Empati yeteneği oldukça güçlü. Fakat o da bir insan ve bazen başına gelen zorluklarla mücadele etmekte zorlanıyor. Bu bazen onun içine kapanmasına sebep olurken bazen de tepki veriyor. Ama genel anlmada sabırlı ve empatik bir insan olduğu için gerçekten bıçak kemiğe dayanana kadar sessiz kalmayı seçiyor.

Birbirini seven iki insan görüyoruz. Ancak çocukları olmuyor. Bu sizce bir ilişkiyi bitirmek için neden mi veya ilişkiye zarar verir mi?

Elbette burada esas olan iki insanin birbirini sevmesi ve onunla bir hayat sürdürmeyi arzulaması. Bu noktadan bakınca çocuk sahibi olamasalar bile bu ilişkinin bitmesine sebep olacak bir durum değil bence. Ama bu süreci yönetirken başlarına gelen aksiliklerle mücadele ederken bazen birbirlerinden uzaklasan çiftler oluyor maalesef. Ben burada niyetin önemli olduğunu düşünüyorum. Evlat edinilen bir çocuğa da  gayet heyecanla ve özenerek büyütebilir birbirini seven iki insan.

Ceket, Nocturne
Etek, Nocturne
Küpe, Cndn
Ayakkabı, Zara

Aile faktörü ilişkilerde ne kadar önemli sizce?

Oldukça önemli bence. İnsanlar evlenirken maalesef bunu unutuyorlar. Geçmişte olduğu gibi çok iç içe aile yaşantılarımız olmasada ailelerimizin bizim hayatlarımıza etkileri olduğunu düşünüyorum. Bu noktada ilişkiler iki kişilik değiller bence.

Uzun zamandır “Bütün Çılgınlar Sever Beni”adlı tiyatro oyununda oynuyorsunuz. Bize biraz oyundan ve karakterinizden bahseder misiniz?

Maria hayatındaki her şeyi en iyi ve doğru şekilde yapmaya çalışan başarılı bir müzisyen. Onu dinlemeye gelen hayranlarından biriyle evleniyor ama aslında aşkı belki de kaybediyor bu evlilikle. Oyun genel hatlarıyla kadın, erkek ilişkilerindeki bütün ikilemlerimizi ele alan metni çok güçlü yazılmış bir Vodvil. Yıllardır her oynadığımda başka bir boyuta geçen, keyifle oynadığım bir oyun.

Maria rolüne hazırlanırken, hazırlık sürecinde destek aldınız mı?

Oyun çıkmış bir oyundu ben oynanan bir yılın ardından Aslı Tandoğan’ın yerine oyuna dahil oldum. O süreçte okumam gereken kitapları ve provaları yaparken yönetmenimiz Kemal Aydoğan oldukça sıkı bir şekilde çalıştırdı beni.

Tüm bu yoğun temponuzun içinde kendinize nasıl vakit ayırırsınız?

Ya evde dinlenerek geçiyor. Ya da arkadaşlarımı eve çağırıyorum. Pilatese gidiyorum. Bunlar kendimi hızlıca toparlamamı ve enerjik hissetmemi sağlıyor.

FOTOĞRAF / PHOTOGRAPHY: SEFA YAMAK

FOTOĞRAF ASİSTANI / PHOTOGRAPHY ASSISTANT: ALPER CAN POLAT

STYLING: MELİKE KARABULUT

STYLING ASİSTANI / STYLING ASSISTANT: ŞİMAL KELEŞ

SAÇ / HAIR: MERT PEKGÜZEL

MAKYAJ / MAKE UP: ŞEYMA ERİKÇİ

PRODÜKSİYON ASİSTANI / PRODUCTION ASSISTANT: KADİR YİĞİT İNAL

KAPAK KREDİLERİ

Ceket, Nocturne

Pantolon, Nocturne

Ayakkabı, Zara

Yüzük, Cndn