Çizimleri ile insanlara bir dövmeden fazlasını sunan Ali Anıl Erçel, müşterilerine koleksiyoner demeyi tercih ediyor. Koleksiyonerleri ile arasında çizgisel bir bağ kuran Anıl’ın bunu endüstriyel formlara hatta ilerleyen günlerde bir restoranın şefinin hikayesine yansıttığını göreceksiniz.

Çizimlerinizin bir bedende yaşıyor olması nasıl bir duygu?

Çok farklı bir duygu. Bunun haricinde yaptığım dövmelerin vücutta ömür boyu kalacak olması tabii ki de güzel bir haz. Koleksiyonerlerimin verdiği değeri gördükçe bu daha da çok hoşuma gidiyor.

Karşınızdaki kişiyle eserlerinizi nasıl bir araya getiriyorsunuz?

Koleksiyonerlerim genellikle mail üzerinden menajerim ile iletişime geçiyor ve yine mail üzerinden düşündükleri bir hikâyeyi veya temayı bana iletiyor. Randevu işlemi tamamlandığında bir gün seçiliyor ve akabinde aldığım bütün detayları kendi sanat çizgim ile çıkardığım bir tasarıma dönüştürüyorum. Koleksiyonerimin randevu günü geldiğinde ise beraber yan yana tasarımı gözden geçiyoruz ve dövme işlemine başlıyoruz.

Eserlerinizi sadece dövme olarak değil, bir tişörtün üstünde veya başka bir nesne üstünde görebiliyoruz. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Farklı disiplinler ile çalışmayı seviyorum. Endüstriyel tasarım ürünleri aslında biraz daha hızlı tüketime dayalı fakat farklı alanlarda işler yapmak hoşuma gidiyor. Ve beni geliştirdiğini düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte daha farklı alanlarda da çalışmalarım olacak.

Çizimlerinizde genelde çizgisel bir yaklaşım var. Bu yaklaşım size ne ifade ediyor?

Tasarımlarıma estetik açıdan yaklaşıyorum. Vücutta daha güzel bütünleştiği için ince hatlı çizgilere öncelik veriyorum. Ayrıca geometrik formlar aslında yaptığım tasarımlarda bir yapı görevi görüyor. Tasarımlarımda kullandığım bu detaylar ise bana daha çok zarafetin içindeki güzelliği anımsatıyor. Genelde naif ve ince arka planlar kullanmamın sebebi buna bağlıdır.

Size ilham veren bir mekân veya şehir var mı?

Dünyada birçok ülke ve şehir gezme fırsatım oldu. Fakat İstanbul’un hem yapısı hem mimarisi hem tarihi ve bütün bunların ortak noktada buluştuğu enerjisi beni her zaman büyülemiş ve ilham vermiştir.

FOTOĞRAF: EGEMEN PIRLANT, AUTOGRAPHY ISTANBUL