Kadın liderlerin sektördeki değişim ve dönüşümünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kadınlar aslında erkekler kadar hatta birçok alanda erkeklerden de ön planda ve başarılı olsa da maalesef henüz ülkemizde iş hayatında yüzde yüz eşit şartlarda değerlendirilmiyor. Buna rağmen, geçmiş yıllara kıyasla her alanda kadın liderlerimizin sayısı giderek artıyor ve bana göre erkek liderlere göre çok daha ayakları yere basan ve güçlü liderlik vasıflarıyla geliyorlar. Duygusal zekanın da devreye girdiği liderlik özellikleriyle yeni gelen nesile de örnek teşkil ediyorlar. Kadın liderlerimiz özellikle kadınların yoğunlukta olmadığı sektörlerde varoluşunu artırdıkça daha eşit, daha yenilikçi ve dönüşüme daha hızlı adapte olan yeni nesil lider adaylarını da gelecek için cesaretlendiriyor.

Kozmetik sektörü son yıllarda erkeklerinde radarında olan bir sektör yıllar içinde bununla ilgili ne gibi değişimler gözlemlediniz?

Güzellik sektörü, özellikle pandemi dönemi ile birlikte tüketicilerin daha fazla kendini tanıdığı, bedeninin ve cildinin ihtiyaçlarını daha iyi anlamaya başladığı bir trend doğrultusunda gelişiyor. Dolayısıyla özellikle cilt bakımı kategorisinde yaş ve cinsiyetten bağımsız öz bakımın ön planda olduğu bir değişim söz konusu. “no make up”, “ışıltılı cilt” gibi trendlerin ön plana çıkması ile erkekler de rahatlıkla bakım yapan cilt makyajı ürünlerini günlük rutinlerine ekleyebiliyor. Günlük hayatın getirdiği mavi ekran ışıkları deformasyonu, çevre kirliliği, düzensiz uyku düzeni gibi faktörler kadınların yanı sıra yoğun çalışan erkeklerin de daha fazla bakımlı bir cilde sahip olma ihtiyacını doğurdu. Özelikle hem gündüz hem gece kullanılan ve gün boyunca anti-oksidan koruması sağlarken gece boyunca cildi onaran konsantre serumlar kadın veya erkek bağımsız, cilt bakımında hayat kurtarıcı oluyor.

Genellikle eğlenceli ve enerjik birisiniz bu işinize nasıl yansıyor?

Ben hayatı iş veya özel yaşam olarak ayıramıyorum. Açıkçası sosyal hayatım işimi, işim de sosyal hayatımı besliyor. En önemli konuların bile insan ilişkisi ve doğru iletişimle çözülebileceğini defalarca deneyimledim. Dolayısıyla siz ne kadar pozitif bir enerji ile yaklaşırsanız, iş sonuçları da ekip motivasyonu da hep yüksek ve pozitif sonuçları beraberinde getiriyor. Ben karakter olarak neşeli, enerjik ve pozitif bir yapıya sahibim. Haklısınız ancak bu özelliklerin öz motivasyon ile herkes tarafından benimsenebileceğine inanıyorum.

Sizin için bir işi iyi ve nitelikli olması için gerekli olan etkenler nedir?

Herhangi bir işe başlamadan ihtiyacı iyi anlamak ve bu ihtiyaç ve beklenti doğrultusunda başarı kriterlerini baştan doğru tanımlamak gerekiyor. Bir iş, proje ya da kampanya hangi amaca ve kitleye hangi kanallarda ulaşmalı ve başarısı nasıl en iyi şekilde ölçümlenebilir sorularının cevaplarını baştan belirlediğinizde niteliksiz bir iş çıkmama ihtimali kalmıyor. Doğru kişiler, platformlar ve kullanımlar bu kriterler doğrultusunda konumlanıyor ve doğru zamanlama ile tamamlanıyor. Ancak nitelik ya da nicelik bence her şekilde ölçümlenebildiğinde etkin bir sonuç getiriyor ve böylece bir sonra ki planlamayı yaparken de size bir yol haritası oluşturmuş oluyor.

Sosyal medya ile aranız nasıl?

Benim Bilgi Üniversitesi’ndeki MBA deneyimim ile birlikte uzmanlaştığım alan daha çok dijital pazarlama üzerine oldu. Şu an zaten dijital olmayan bir pazarlama dünyası söz konusu değil ama 2011’li yıllarda “dijitalleşmenin markalar için henüz başladığı bir dönemde iş hayatıma bu alanda başlama şansım oldu. Sosyal medya, influencer marketing ve dijital kanallar her zaman hem kişisel hayatımda hem de iş hayatımda ön planda oldu. Şu anda da trendler dahilinde her gün bu alanda kendimi geliştirmeye gayret gösteriyorum.

Sosyal medyayı işinize nasıl entegre ediyorsunuz?

Aslında bir önceki soruda bunu biraz yanıtlamış oldum. Ama biraz daha derinleştirmek gerekirse, sosyal medya eskiden içerik üreticilerinin “içerik pazarlaması”na hizmet edecek şekilde paylaştığı içerikler üzerinden markaların bilinirlik kampanyalarına etki ettiği bir alan iken şuan hem trendlerin belirlendiği hem de e-ticaret dünyasında ticari pazarlama ve direk satış olarak dönen büyük bir satış ağına da dönüşmüş oldu. Bizler yine markaların stratejik öncelikleri ve hedefleri doğrultusunda her platformu kendi içerik dinamiği ile değerlendirip hem kendi marka sosyal medya kanallarımızda içerik planlamasında aktif kullanıyor hem de dijital içerik üreticilerinin markaları içerikleri sayesinde farklı içeriklere yönelik çalışmalar yürütüyoruz.