Arles ve “ART” İki kelimenin telaffuzu neredeyse aynı. Bu tatlı tesadüfü Arles’ın sanatla iç içe olması da takip ediyor . Arles, büyüleyici doğası ile Provence gerçekten birinci sınıf bir sanatsal ve kültürün birleşimidir. Yaklaşık iki yıl burada yaşayan Van Gogh’un hayranlık duyduğu şehir, her yaz Rencontres d’Arles sırasında Fransa’nın fotoğraf başkentine dönüşüyor. Şehirdeki bu enerji sanat galerilerine, şirin butiklerine, müzelerine ve şirin restoranlarına yansıyor. Unesco tarafından Dünya Mirası olarak listelenen şehir birçok güzelliği ile ziyaretçilerini bekliyor. İşte o güzelliklerinden bazı tavsiyeler sizlerle. Yaz aylarında Fransa’nın bu eşsiz kentine seyahat etmek isterseniz eylül ortasına kadar Rencontres d’Arles’i de deneyimlemiş olabilirsiniz.

L’hôtel Particulier 

Eşsiz zarafeti ile Hôtel Particulier, şüphesiz Arles’deki en etkileyici tesislerden bir tanesi. Kendinizi ultra lüks otel konforunda bir geceye hazırlarken aynı zamanda aile evi ruhunu da koruyan bir tesis. Otel La Roquette semtinde, turistik yerlere birkaç adım uzaklıkta.

Chardon Restaurant

Akşam 8’de şehrin en etkileyici masasında bir akşam yemeği… Arles’ın dar sokaklarının başında küçük bir çıkmaz sokak… Öğle ve akşam yemekleri için birkaç masa ile süslenmiş.  Arka planda bir Roma çeşmesi ve kemerli bir portikonun altından geçtikten sonra görülebilen birkaç bitki… Rahat, genç ve yaratıcı bir atmosfer… Gelecek vaat eden genç şefleri rezidansta ağırlayan bir bukalemun restoranı olan Chardon’a hoş geldiniz. Her iki ila üç ayda bir, yeni bir ekip mutfağı devir alır. Geçici ama sürekli yenilenen menü, şef tarafından mevsimlik ürünlere ve yöreye göre organik ve yerel ürünler tercih edilerek hazırlanıyor. Hem yemekleri tatmak hem de Provence’in eşsiz atmosferini tadını çıkarmak için 5 çeşitten oluşan tadım menüsü önerilir.

Yeni güne pazarda başlayın

Cumartesi günleri Arles, Provence’ın en büyük pazarlarından birine ev sahipliği yapıyor. 2,5 kilometrelik tezgahlarında birbirinden güzel meyve ve sebzeler, mis kokulu zeytinler, Camargue pirinci, Arles sosisi, olgun peynirler ve bölgenin diğer lezzetleri bulunmaktadır. Özellikle tüccarlar lezzetli ürünlerini tattırmaktan çekinmedikleri için orada yürümek gerçek bir lezzet şöleni.

Birkaç fotoğraf da siz çekin

1970’den beri Arles, her yaz Rencontres de la fotoğrafçılığa ev sahipliği yapıyor. Şehir daha sonra devasa bir sergi alanına dönüşüyor ve fotoğraflar şehrin kiliselerini, revaklarını, şapellerini, manastırlarını, bahçelerini ve müzelerini ele geçiriyor. Rencontres d’Arles web sitesinde bulunan sergi haritasından keşfetmek istediğiniz sergilerin detayına ulaşıp bir yol haritası çizebilirsiniz.

Meydanda öğle yemeği molası

Öğle yemeğinde, eski şehrin gölgeli büyüleyici bir meydanında oturup biraz tapasın tadını çıkarmaktan daha keyifli ne olabilir ki. Hôtel du Cloître’nin eteğindeki restoran, gerçekten büyüleyici bir ortam sunuyor. Burada çeşitli tapaslar öğle yemeği için ideal.