Son yıllarda Bodrum’da sosyal hayatın bir parçası haline gelmiş galeri ve sergiler popülaritesini bu yaz da sürdürüyor. Geçtiğimiz senelerden itibaren varlığını sürdüren galeriler bu yılda varlığını sürdürürken bu yaz yenilenen hatta yurt dışından gelen galeriler bile mevcut.  

Pilevneli Galeri

İstanbul’da adından sıklıkla söz ettiren Pilevneli Galeri Bodrum’da da aktif bir biçimde birbirinden seçkin sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Refik Anadol, Wim Delvoye, Serkan Arier gibi birçok sanatçıyı sanatseverlerle buluşturan galeri modern sanata farklı bir bakış sunuyor. Ayrıca galeri sonrası bu yaz Pilevneli’nin içine açılan Şişko Perihan’da güneşin batışını izleyip, lezzetleriyle de keyifli bir akşam yemeği hiç fena olmaz.

Pilevneli Galeri

Caresse, a Luxury Collection Resort & Spa

Bodrum diyince aklımıza gelen otellerden biri olan Caresse’de bu sene Caresse Art adı altında kendi koleksiyonunu misafirleri ile buluşturuyor. İçlerinde Selma Gürbüz, Peter Zimmermann, Ahmet Burak Halıcı gibi birçok sanatçının eserlerini görmek mümkün.  Elçin Sümer’in küratörlüğünde gerçekleşen sergi küratörün sözleri ile ifade etmek gerekirse sanatsal bütünlük prensibi ile mikrodan makroya uzanan bütünleştiriciliğe odaklanıyor.

Caresse Art

Bodrum LoftXPerrotin Gallery

Bu yazın en dikkat çekici iş birliklerinden biri de Bodrum Loft’un Perrotin ile yaptığı iş birliği oluyor. Yaz boyu sergilenecek olan “French Delights” oldukça dikkat çekici eserlerle isminden söz ettirmeyi başarmış durumda. Perrotin Gallery ile iş birliği içerisinde olan Bodrum Loft modern mimarisi ile sergiye eşsiz bir atmosfer sağlıyor.

Bodrum LoftXPerrotin Gallery

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Bodrum’da sanatın bir diğer merkezi ise kültleşmiş bir sanat köyü olarak anılan Dibeklihan. Dibeklihan, kuruluş amacı itibariyle geçmişte ve günümüzde ürettiği güzelliklerin sergilenmesi ve bu güzelliklere gönül verenlerin buluşma noktası olmayı hedefliyor. Doğa ile iç içe bir yapıya sahip olan Dibeklihan 2023 yaz sezonunda da Hasan Gümüşcüoğlu, Murat Biçer, Birol Batu, Bedia Zeynep Çakar gibi birçok sanatçının eserine ev sahipliği yapıyor.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

Anna Laudel Bodrum

Anna Laudel, modern ve güncel sanat dünyasında beğeniyle takip edilen isimlere yer verdiği dinamik ve çarpıcı sergi programlarına Zai Yaşam’da ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde görücüye çıkan Daniele Sigalot’un “Around the WORD” isimli kişisel sergisi de dikkatimizi çeken işlerden. Anın ruhunu yakalayan sanatçı Sigalot üretimlerinde sanat endüstrisinin parlak ve cazibeli görüntüsünün ardında gizlenen gerçekleri esprili bir şekilde aktarıyor. Hem sözcüklerin hem de malzemelerin çok yönlülüğü ile oynayan sanatçı, paradoksal, ironik ve gerçeküstü tarzıyla modern ve toplumsal trendleri yakalayan eserler üretiyor.

Daniele Sigalot – “Around the WORD”