Nisan ayının son haftasını kapatırken. Güneşin yüzünü göstermesiyle içinizdeki seyahat etme arzusu bir tık daha artmış olabilir. Hal böyle olunca şehre en yakın mesafedeki Ege kasabasına yani Alaçatı’ya rotamızı çeviriyoruz. Yani ben öyle yapıyorum.

Alaçatı’ya varır varmaz benim için bir klasik haline gelen Dost Pide’de pidemi yedikten sonra akşam için planladığımız Alaçatı’nın köy içindeki samimi sıcak mezeleri ile damak çatlatan, mekanı Ortaya’nın müzik listesi ile de haftanın tüm yorgunluğunu atacaksınız.

Ardından akşamı bitirmek isteyenler otellerine çekilebilir. Benim Alaçatı’daki favori otelim her zaman Agrovela Otel olmuştur. Otelin müdürü Deniz hanım ve personelinin güler yüzü ile kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Fakat geçtiğimiz aralık ayında gittiğimde maalesef kış sezonunda kapalı olduğu için Muup Otel’i deneyimledim. Ersin Uzun’un sahibi olduğu otel Alaçatı köy içine yakın ama sessiz sakin otellerden orası da konaklama için favori adreslerimden oldu.

Agrovela Hotel
Muup Otel

Eğer akşamı bitirmek istemeyip eğlencenin tadını çıkarmak istiyorsanız. Korto Alaçatı’da canlı müzik dinleyebilirsiniz. Veya köyün lokal barı olan Traktör de kokteyllerinizi yudumlarken tanıdık simalarla karşılaşıp DJ müziğinin ritmine kendinizi kaptırabilirsiniz.

Korto Alaçatı
Traktör

Cumartesi sabahına uyandığımda oteldeki kahvaltının, pişinin ve organik yumurtanın tadına varacağım. Günün yorgunluğunu atıp dinlenirken Cumartesi akşamı da köyün Fine Dine restoranı Amavi’de akşam yemeğimi yiyeceğim. Bir şef restoranı olan Amavi’de deniz mahsulüne dair her şey mevcut ancak şefin tavsiyelerine uymanızı tavsiye ediyorum. Bir deneyim restoranı olan Amavi’nin barında geceye devam edebilir veya yine Korto Alaçatı’da Tezgah grubunu dinleyebilirsiniz. After seviyorum derseniz House 44’ün kapılarını aralamanız önerilir.

Pazar sakinliği diye bir gerçek var. Hızlı bir cumartesinin ardından İmren Alaçatı’nın gizli bahçesinde kahvaltıya gidebilir veya kahvaltınızı otelde edip kahve ve tatlı faslına burada devam edebilirsiniz. Köyde her yer birbirine yakın ve ulaşılabilir olduğu için bir hafta sonu tatili bu kadar rahat ve konforlu geçebilir. Pazartesi dönüş seçenler için de Fahri’nin Yeri şiddetle tavsiye, Pazar akşamı günü batırmak için en doğru adres Fahri’nin Yeri olacaktır. Mezeleri tartışmasız çok iyi ve o deniz mahsullü makarnası da denemeye değer.