Habif Architects tarafından yenilenen bir çatı dubleksine konuk oluyoruz. House K İstanbul’un boğaza bakan bir yamacında konumlanıyor. Giriş katında yaşam alanlarının yer aldığı, çatı katında yatak odaları, banyo ve giyinme odaları bulunuyor. Evin girişinde bizi bir heykel gibi düşünülerek tasarlanan merdiven ve yanında bulunan Ayla Turan’a ait eser karşılıyor. En dikkat çeken özellik ise tüm kat birbirine hakim bir geçişe sahip.

Merdiven, Habif Architects
Heykel, Ayla Turan
Ayna, Bessa Design
Yağlı Boya Tablo, Erdoğan Zümrütoğlu
Pembe Heykel, Arik Levy

Çatı katında yatak odası, manzaraya hakim cephe boyunca devam eden bir terasla dış mekana açılır. Açık ebeveyn banyo planı, ışığın çatı katının olabilecek en derin yerine kadar girmesine izin verir. Arka cephede konumlandırılan walk-in giyinme odası çatı eğiminin en kullanışlı şekilde değerlendirilmesini sağlayan çözümdür.

TERAS
Yağlı Boya Tablo, Burhan Doğançay

K Evi ferah, gün ışığı ve manzaraya yönelen, ev sahiplerinin sahip olduğu sanat eserlerinin sergilendiği ‘galeri benzeri’ sade bir arka plan yaratan, ama aynı zamanda rahat, ve keyifli zaman geçirmeye davet eden sıcak bir atmosfer oluşturmak amacıyla ile tasarlandı. Ahşap, mermer gibi yapı malzemeleri yer yer heykelsi mimari öğeler oluşturacak şekilde kullanıldı ve dairesel duvarlar, yumuşak köşeler, akış içindeki planı destekler nitelikte dekorasyona dahil edildi. Gri üst tonlu ahşap balık sırtı parke, geniş beyaz duvarlar, siyah & beyaz renklerin hakim olduğu bir sanat galerisini andıran mekan, aydınlatma kurulumu, sanat eserleri, heykelsi mobilya ve aydınlatmaları ve mimari bir heykel olarak tasarlanan merdiveni ile kendi özgünlüğünü sergileyen, modern bir yaşam alanına dönüştü.

Yağlı Boya Tablo, Erdoğan Zümrütoğlu
Yağlı Boya Tablolar, Pınar Kuşçulu

Tüm alt yapı sistemlerinin günümüz koşullarına göre yenilendiği, evin tarihsel hikayesinin modern ve değerli bir yeni görünüme kavuşturulması fikri ile yola çıkılan proje, zaman kavramından sıyrılan, eski ile yeni, aydınlık ile karanlık, sade ile cesur arasında güçlü, yüceltici bir bağ kurmayı hedefliyor.

Mimari: Habif Architects

Yer: İstanbul

Proje Yöneticisi: Setenay Erkul

Proje Ekibi: Setenay Erkul, Hakan Habif, Ela Bora

Alan: 300sqm

Proje Yılı: 2022