Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde yer alan UNESCO’nun Dünyanın Geçici Mirası Listesi’nde dahil edilmiş Aizanoi Antik Kenti’ni görmeye gittim. 2020 yılından itibaren Gürok Grup ana sponsorluğunda kazı çalışmaları devam eden Antik Kent dünyanın en büyük ikinci Zeus Tapınağı olma özelliğini de taşıyor.

Biraz Kütahya’dan da bahsetmek isterim. Aslında İstanbul’a üç saatlik mesafede olan şehir her ne kadar sanayisi ile ön plana çıksa da turizm açısından da oldukça zengin bir şehir. Her bir ilçesinde farklı farklı turizm faaliyetleri barındıran Kütahya, bana kalırsa keşfedilmeyi bekleyen bir turizm cennetti diyebilirim. Mesela en çok şaşırdığım konu Kütahya’da da bir kayak merkezi olduğunu bilmiyordum. Her yıl farklı kayak merkezlerini keşfeden kayak severlerin bu yıl da rotalarından biri Kütahya olabilir belki.

Aizanoi’ye dönecek olursak, şehir merkezinden yarım saatlik bir mesafede olan Çavdarhisar’a giderken tapınak sizi tüm ihtişamı ile karşılıyor. M.Ö. 3 bin yıllarına dayanan tarihi ile bugüne kadar kalabilmiş ve gün yüzüne çıkarılabilmiş olması etkileyici. Kentte tiyatro, stadyum, agora ve Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, iki hamam, dünyanın ilk ticaret borsa binası, sütunlu cadde, Kocaçay üzerinde ikisi ayakta kalmış beş köprü, iki agora, gymnasium, Meter Steunene kutsal alanı, nekropoller, antik bir bent, su yolları ve kapı yapıları bulunuyor. Ayrıca 2 bin yıl öncesine ait, 2 metre 10 santim yüksekliğe sahip erkek heykelinin yanı sıra Yunan mitolojisinde aşk tanrısı olarak bilinen “Eros” ile şarap tanrısı “Dionysos” ve yarı tanrı “Herakles”in heykel başları gün yüzüne çıkarıldı. Kazılarda ayrıca Romalı kadınların kullandıkları farklı renklerde allık, farlar ve çok sayıda parfüm şişesi bulundu.