Berkay Uygunoğlu ile yollarımız yıllar önce bir moda çekiminde kesişti. O zamanlar kendisi fotoğrafçılık mesleğini icra ederken modaya göz kırpan bir yönü olduğunu da hep fark etmiştim. Şimdi yeni markası Shape+Fine ile karşımıza çıkıyor. Tipografik yazı tabanlı tasarımları ile logomania akımına göz kırpan Berkay’ın önümüzdeki dönem için planlarını dinliyoruz.

Shape+Fine’ın açılımı nedir?

Markamız titizliği ve temizliği simgeliyor. Artı işareti özellikle bu iki simgenin de birleştirici ve bütünleştirici gücünü temsil ediyor.

Günümüz modası artık bize bir kıyafetten çok bir yaşam tarzı sunuyor. Sizin markanızın bu yönde nasıl çalışmaları var?

Londra sokak modasından ilham alan, enerjik ve özgün ruhunu yakalayan bir moda markası. Her sezon sokakların hareketli atmosferinden ilham alarak kusursuz bir birleşimle modern ve trendleri takip eden tasarımlar oluşturmaya çalışıyoruz. Londra’nın çeşitlilik ve kültürel zenginliklerinden beslenen tasarımları, sokak modasının canlılığını ve özgünlüğünü yansıtır. Renkler, desenler ve kesimlerle oynamanın yanı sıra, yeni sezonda sıra dışı aksesuarlarla da dikkat çekmeyi hedefliyoruz.

Yazı tabanlı tasarımlar her dönem popüler, gelecek sezonda da markayı sadece yazı tabanlı olarak mı göreceğiz?

Marka olarak tipografik çalışmaları seviyoruz. Önümüzde ki sezonlarda da tipografik çalışmaları tasarımlarımız da görebilirsiniz. Hem marka kimliğini ifade etme amacını taşırken hem de sanatsal açıdan markanın tarzını ve imajını yansıtmaya devam edeceğiz.

Bir marka sahibi olarak kendinize alışverişe çıktığınızda dikkat ettiğiniz detaylar nedir? Satın alacağım ürünün kalitesi, tasarımı ve küçük detaylar, yapacağım alışverişin en önemli unsurlarındandır. İşçilik konusunda çok titizim, dikişlerin düzgün ve özenle yapıldığı, malzemelerin kaliteli ve dayanıklı olduğu ürünler satın almaya özen gösteriyorum.