Doğanın milyonlarca yılda oluşturduğu eşsiz güzelliklerin içinde yer alan Nahita, kadim öğretilerin doğumuna şahitlik eden Anadolu’yu ve dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden birinin içinde yer alan Kapadokya’yı özümseyerek eşsiz bir Anadolu mutfağı deneyimi sunuyor.

Ömür Akkor ve Oğul Türkkan

Şef Ömür Akkor’un mutfak danışmanı olarak yer aldığı Nahita, tarihle, coğrafyayla ve kültürel mirasla yemeği tekrar ilişkilendiriyor. Reçeteleriyle, pişirme teknikleriyle ve sunumlarıyla Anadolu mutfağını yaşatan Nahita’nın içecek konsept danışmanlığını ise lezzet algısı uzmanı Oğul Türkkan üstleniyor. Kapadokya’nın kalbinde, binlerce yıllık bir manastır yerleşkesi, buna bağlı mağaralar, yeraltı tünelleri ve tarihi evlerden oluşan kalıntıların restorasyonuyla hayata geçirilen Argos in Cappadocia’nın içinde yer alan Nahita, otel ile birlikte birbirini besleyen bir kurguya imza atıyor.

Menüsünün %90’ını yaklaşık 60 km çapındaki alandan tedarik edilen, yerel ve mevsimsel ürünlerle hazırlayan Nahita, bölgedeki pazarlardan, üreticilerden ve kendi bahçesinden malzemeleri kullanıyor. Anadolu mutfağı adına tam anlamıyla bir deneyim menüsü oluşturan Nahita’da yüzlerce yıllık reçeteler yer alıyor.

Happena

Nahita’nın menüsündeki “Happena” hikayesiyle en çok dikkatimi çeken yemek oluyor. Happena, zengin bir mutfak kültürü olan ve bu kültürü yazılı olarak da günümüze kadar ulaştıran Hititlerin beruwa adı verilen kayısı püresiyle servis ediliyor ve etin yüksek ısıda zeytinyağında pişirilmesi ile hazırlanıyor.